↑ לחזור אל המדריך

הדפס עמוד זה

פרק 1: מידע בסיסי על טחורים

מה הם הטחורים

לכל אדם יש טחורים. טחורים הם חלק בלתי נפרד מתעלה האנאלית (נקראת גם הרקטום, או החלחולת) שדרכה עוברת הצואה בעת עשיית צרכים.

הטחורים הם צבירים של כלי דם הממוקמים בצורה של טבעת סביב פי הטבעת ומשמשים לסגירה עדינה של פי הטבעת. הטחורים ממלאים, אם כן, תפקיד חשוב בגופנו כיוון שהם מסדירים את הפתיחה והסגירה של פי הטבעת בעת הפרשת צואה.

במצב הרגיל שלהם, צבירי כלי הדם מלאים בדם ומונעים בצורה זו הפרשה לא רצויה של ריחות או נוזלים מפי הטבעת. בעת הפרשת צואה, אנחנו מרפים את שריר הסוגר, הדם מתנקז החוצה מהטחורים, כלי הדם מתכווצים והדרך נפתחת להפרשת הצואה.

למרות שטחורים, במצבם התקין, קיימים גם אצל אנשים בריאים, עם זאת כשאנחנו מדברים על טחורים, אנחנו בדרך כלל מתכוונים לטחורים מוגדלים ונפוחים בצורה בעייתית, או טחורים פנימיים שגורמים לכאב ולדימום.

מצב זה מתרחש כשקיימת בעיה בזרימת הדם. מסיבות שונות, שעל חלקם נלמד בהמשך, הדם אינו מתנקז החוצה באופן תקין אלא נשאר לכוד בתוך הצביר, הלחץ לפתוח את פי הטבעת מתחזק ולוחץ על הטחורים המלאים דם, כך נוצר גודש ורידי והטחורים גדלים והולכים, וככל שהבעיה נמשכת – הטחורים גם נפצעים וניזוקים.

 

טחורים פנימיים לעומת טחורים חיצוניים

מקובל לחלק את הטחורים לשני סוגים: טחורים פנימיים וטחורים חיצוניים.

במקרה של טחורים פנימיים, גודש הדם נמצא בתוך פי הטבעת. לא ניתן לראות את הטחורים האלה ורוב הזמן גם לא שמים לב אליהם. הטחורים האלה בדרך כלל גם לא גורמים כאב. במקרים מסוימים דימום הוא האינדיקציה היחידה לקיומם של טחורים אלה.

במידה והטחורים כבר מוגדלים, אנו מרגישים תחושת לחץ ורצון ללכת לשירותים. הגוף מזהה בטעות את הגוש העומד בפנים כצואה שיש להפרישה.

במקרה של טחורים חיצוניים, גודש הדם נמצא מחוץ לפי הטבעת. או לחלופין, הטחורים הפנימיים כבר כל כך גדולים שהם נמשכים ויוצאים החוצה. סוג זה של טחורים גורם לכאבים חזקים מאוד. מאחר וכלי הדם המורחבים נמצאים מחוץ לגוף – ניתן לראות ואף להרגיש אותם.

 

ארבע הדרגות של טחורים

בהגדרה יותר מקצועית, מחלקים את הטחורים לארבעה שלבים, לא לפי מיקומם אלא לפי התקדמות המחלה. לפי שאנו שוקלים שיטת ריפוי כזו או אחרת – חשוב מאוד לדעת באיזה שלב של המחלה אנו נמצאים. יצויין, כי בעזרת השיטות והטיפולים המובאים במדריך זה, ניתן לטפל בכל ארבעת השלבים של טחורים, אלא אם כן צוין אחרת.

  • טחורים דרגה ראשונה:

בשלב זה מדובר בטחורים פנימיים. לא ניתן לראות את הטחורים מבחוץ, אפשר לראות אותם רק עם פרוקטוסקופ. הגושים בולטים רק מעט החוצה מפי הטבעת. אנו מרגישים תחושת לחץ מסוימת וצורך  ללכת לשירותים.

  • טחורים דרגה שנייה:

בשלב זה עדיין מדובר בטחורים פנימיים. אך כאן יוצאים הטחורים החוצה לאחר הפרשת צואה וניתן לראותם ולהרגישם. עם זאת, הם חוזרים לבד פנימה אחרי זמן קצר.

  • טחורים דרגה שלישית:

בשלב זה אנו נמצאים על הגבול בין טחורים פנימיים לטחורים חיצוניים. מספר גושים עשויים לצאת החוצה מפי הטבעת במקרה של מאמץ. לאחר הטלת הצואה הם לא חוזרים פנימה לבד, אך ניתן לדחוף אותם פנימה עם האצבעות.

  • טחורים דרגה רביעית:

בשלב זה הטחורים נחשבים חיצוניים. הגושים יוצאים החוצה מפי הטבעת ולא ניתן להכניסם יותר חזרה פנימה. זו היא הדרגה החמורה ביותר של טחורים, בשלב זה הכאבים הופכים לבלתי נסבלים.

 

<<< הפרק הקודם: הקדמה

הפרק הבא: פרק 2: תסמינים והתפתחו המחלה >>>

קישור קבוע למאמר הזה: http://www.tchorim.com/%d7%94%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%99%d7%9a/%d7%97%d7%9c%d7%a7-%d7%a8%d7%90%d7%a9%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%91%d7%a1%d7%99%d7%a1/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *