↑ לחזור אל המדריך

הדפס עמוד זה

פרק 2: תסמינים והתפתחות הטחורים

טחורים – סימפטומים ושלבי התפתחות

איך כל זה קורה?

הכול מתחיל בכך שהזרימה במקלעות כלי הדם באזור פי הטבעת נעצרת (לסיבות נגיע בפרק הבא), בעקבות זאת נוצרים גושים קטנים שחוסמים את מעבר הדם פנימה והחוצה, והחולה נמצא בשלב הראשון של המחלה.

בשלב זה מרגיש החולה תחושת לחץ קלה וצורך ללכת לשירותים גם אם המעי עצמו ריק. בשירותים, גם אם החולה מנסה להפעיל לחץ ולרוקן את מעיו, הוא אינו מצליח לעשות את צרכיו כיוון שהמעי כבר ריק.

עקב הפעלת הלחץ נוצר גירוי בגושים והם מתחילים לדמם. מסיבה זו ניתן להבחין בדם בצבע אדום בהיר בשירותים. יש לשים לב: רק דם בצבע אדום בהיר מעיד על היווצרות טחורים. במידה והדם בצבע אדום כהה, מקורו בשכבות פנימיות יותר של המעיים והוא מצביע על מחלות אחרות. במקרה כזה, פנו לרופא המשפחה בהקדם האפשרי.

במידה ולא ננקטים צעדים לטיפול בעצירה בזרימת הדם, נאגרים יותר ויותר גושי דם במהלך המחלה. במקביל, הצרכים משתפשפים כנגד הגושים ויוצרים גירוי נוסף. כיוון שפי הטבעת הופך להיות צר יותר בשל הגושים, על החולה להפעיל יותר לחץ בעת עשיית הצרכים, דבר שיוצר מעגל קסמים בו הגושים מגורים עוד ועוד.

בשל תחושת העקצוץ עשוי החולה לגרד את איזור האחוריים לעיתים תכופות, דבר שעלול לגרום לפריחה בפי הטבעת.

בהמשך המחלה גדלים הגושים עוד ועוד עד שלבסוף מתחילים לבלוט החוצה מפי הטבעת (שלב 4-2). עקב זאת נוצרת שורה של בעיות חדשות: בשלבים אלה, הגושים מגורים לא רק על ידי עשיית הצרכים, אלא גם על ידי צידי הישבן ועל ידי הלבוש. לחות בפי הטבעת שנוצרת על ידי הזעה, אף היא מחמירה תהליך זה.

בשלב זה, פעולות יום-יומיות כמו לשבת, לעמוד ולשכב, הופכות להיות כרוכות בסבל רב, כיוון שכל תזוזה או הפעלת לחץ מגרה את הגושים באופן ישיר.

בעיה נוספת שעלולה לצוץ בכל אחד משלבי המחלה היא הטלת צואה לא רצונית. מצד אחד, מרגיש החולה תחושת לחץ מדומה וחושב שעליו ללכת לשירותים למרות שהמעי שלו ריק, ומצד שני, קשה לו לשלוט על הטלת הצואה, כיוון שתפקוד כלי הדם בפי הטבעת נפגע, והשליטה על הסוגרים – תפקידם המקורי של הטחורים – לוקה בחסר.

מסיבה זו, איזור פי הטבעת של החולים במחלה הנו לעיתים קרובות פחות היגייני מאשר אצל אנשים בריאים, דבר אשר יכול לגרום להיווצרות דלקות בוורידים המגורים עקב חוסר היגיינה, מה שמוסיף לכאב ולתחושת העקצוץ באזור האחוריים.

זוהי דוגמא נפוצה להתפתחות מחלת הטחורים. התפתחות המחלה שלכם יכולה כמובן להיות שונה בתכלית. בפרק זה, רק ניסיתי להבהיר את הקשר בין התפתחות המחלה ותסמיניה.

 

את הפרק הבא אקדיש לפירוט הסיבות הגורמות להיווצרות טחורים.

 

<<< הפרק הקודם: פרק 1: מידע בסיסי על טחורים

הפרק הבא: פרק 3: הגורמים לטחורים >>>

קישור קבוע למאמר הזה: http://www.tchorim.com/%d7%94%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%99%d7%9a/%d7%a4%d7%a8%d7%a7-2-%d7%aa%d7%a1%d7%9e%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%94%d7%aa%d7%a4%d7%aa%d7%97%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%97%d7%9c%d7%94/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *